Obowiązek alimentacyjny polega dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby środków wychowania. Z jednej strony zatem ma wymiar finansowy, z drugiej zaś polega na dokładaniu osobistych starań o prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Obowiązek ten inaczej będzie się rozkładać w zależności od wieku i stopnia rozwoju dziecka. Dla niemowlaka istotniejszym będzie troska i opieka rodziców, dla studenta natomiast otrzymywanie od nich środków na najlepiej samodzielne utrzymanie. Obowiązek ten trwa tak długo, jak dziecko kontynuuje naukę i nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Nie trwa on jednak w nieskończoność. Jeżeli dziecko np. nabyło uprawnienia zawodowe lub skończyło uczelnię wyższą i kontynuuje naukę, sąd może orzec, że pomimo dalszej edukacji winno móc utrzymać się same i uchylić rentę alimentacyjną bądź ją ograniczyć.
W sytuacji, kiedy zajdzie potrzeba sądowego uregulowania wysokości alimentów, sąd badać będzie z jednej strony uzasadnione potrzeby uprawnionego, z drugiej zaś możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego. Należy przy tym pamiętać, że obowiązuje zasada równej stopy życiowej rodziców i dzieci. Uzasadnione potrzeby dziecka, którego rodzice mają wysokie zarobki będą więc inne niż malucha, którego rodzice są bezrobotni i utrzymują się z zasiłków. Doświadczony adwokat pomoże oszacować wysokość uzasadnionych potrzeb dziecka i wskaże, co wchodzi w ich skład, a w oparciu o powyższe pomoże ustalić wysokość dochodzonych przed sądem alimentów. Doradzi także, jakie dowody należy przedłożyć w celu wykazania nie tylko wydatków na dziecko, ale też możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego.
Warto przy tym pamiętać, że sprawy o alimenty, nie tak jak rozwody, które dla większości mieszkańców Wielkopolski toczą się w Poznaniu, należą do właściwości sądów rejonowych, sprawy o alimenty mogą zatem toczyć się w takich miastach jak Gniezno, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Oborniki, Poznań, Szamotuły, Śrem, Środa Wielkopolska, Wolsztyn czy Września. Należy zatem rozważyć, np. czy mieszkając we Wrześni, Gnieźnie czy Szamotułach, kiedy pozywany rodzic mieszka Poznaniu, Nowym Tomyślu czy Opalenicy, korzystniejsze będzie wniesienie pozwu o alimenty według miejsca zamieszkania dziecka czy zobowiązanego rodzica.
Zapraszamy do umówienia spotkania w naszej Kancelarii mieszczącej się w Poznaniu, gdzie adwokat Jakub Zbierski oraz nasi doświadczeni prawnicy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania oraz pomogą w przygotowaniu się do sprawy i będą czuwać nad sprawnym i zgodnym z Państwa interesem przebiegiem sprawy o alimenty.
Obszarem działania Kancelarii jest przede wszystkim Poznań i okolice, jednak w razie potrzeby nasi specjaliści od prawa rodzinnego, w tym w szczególności od takich spraw jak rozwody, alimenty, uregulowanie kontaktów, czy zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej i w dalszej kolejności podział majątku, świadczą także usługi poza siedzibą Kancelarii i uczestniczą w czynnościach w innych miastach na terenie województwa Wielkopolskiego, takich jak Gniezno, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Oborniki, Szamotuły, Śrem, Środa Wielkopolska, Wolsztyn i Września.
Zapraszamy również do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania w sprawach o alimenty.