Postępowanie rozwodowe, mimo że często długie i wiążące się z silnymi emocjami, najczęściej nie kończy wcale spraw pomiędzy byłymi małżonkami – pozostaje jeszcze podzielenie wspólnego dorobku. Sprawy o podział majątku często są bardziej skomplikowane i długotrwałe niż sprawy o rozwód. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy podział majątku może zostać przeprowadzony jeszcze przed rozwodem, kiedy małżonkowie ustanowili rozdzielność majątkową. W sytuacji, kiedy podział majątku następowałby na zgodny wniosek stron, albo przeprowadzenie postepowania podziałowego nie wpłynęłoby znacząco na wydłużenie postępowania, sąd może również przeprowadzić podział majątku w postępowaniu rozwodowym.
Przed złożeniem wniosku o podział majątku należy się odpowiednio przygotować, sprawdzić dokumenty, ustalić, co w skład majątku wspólnego wchodzi, a co ewentualnie należy do majątku osobistego jednego małżonków i jak byśmy chcieli ten majątek podzielić.
Odmiennie niż w sprawie o rozwód sądem właściwym do rozpoznania sprawy o podział majątku będzie sąd rejonowy, w okręgu którego znajduje się wspólny majątek byłych małżonków. Sprawy o podział majątku mogą zatem toczyć się w takich miastach jak Gniezno, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Oborniki, Poznań, Szamotuły, Śrem, Środa Wielkopolska, Wolsztyn czy Września. Bez znaczenia przy tym jest wartość majątku, czy składa się z wielu nieruchomości, przedsiębiorstwa i oszczędności, czy też w jego skład wchodzą tylko ruchomości stanowiące wyposażenie wynajmowanego mieszkania. Jeżeli jednak w skład majątku wchodzi kilka składników, które leżą w okręgach różnych sądów, strona składająca wniosek o podział majątku ma prawo wyboru, do którego z nich chce skierować sprawę.
Należy również pamiętać o opłacie od wniosku o podział majątku, bez tego bowiem sprawie nie zostanie nadany bieg, a sam wniosek zwrócony przez sąd.
Sąd w postepowaniu o podział majątku będzie ustalać, co wchodzi w skład wspólnego majątku byłych małżonków, czy posiadali jakieś majątki osobiste, z których dokładali się do wspólnego budżetu, albo wręcz odwrotnie – na który przeznaczali majątek znajdujący się w ich wspólności majątkowej małżeńskiej, czy w skład majątku wspólnego wchodziło przedsiębiorstwo, czy małżonkowie posiadali jakieś lokaty lub inne inwestycje. W tym celu należy złożyć odpowiednie wnioski dowodowe, co często bywa trudne, bo np. drugi małżonek nie dzielił się z nami informacjami, gdzie trzyma oszczędności, jaka jest wartość jego przedsiębiorstwa itp. Niezbędną staje się wtedy pomoc doświadczonego adwokata, który pomoże w zlokalizowaniu majątku lub wskaże sądowi, gdzie ewentualnie należy go szukać.
W dalszej kolejności sąd ustalać będzie wartość poszczególnych składników majątku wspólnego. Strony mogą złożyć zgodne oświadczenia o wartości każdego ze składników. Jeżeli natomiast byli małżonkowie nie porozumieją się co do wartości poszczególnych składników, sąd zleci biegłemu ich wycenę.
Następnie sąd określi procentowy udział każdego z byłych małżonków. Co do zasady będzie to po 50 %, natomiast każda ze stron może złożyć wniosek o dokonanie nierównego podziału, np. 70 do 30 %.
Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia będzie sposób podziału. Może on zostać przeprowadzony w naturze, poprzez wskazanie, które składniki majątku wspólnego przypadną któremu z byłych małżonków. Sąd może też przekazać majątek, bądź większą jego część, jednemu z byłych małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego, lub nakazać sprzedaż majątku i podzielić sumę w ten sposób uzyskaną.
Małżonkowie chcąc się rozwieść często nie zdają sobie sprawy, że większa batalia czeka ich w sprawie, która wydaje się być jedynie dopełnieniem sprawy o rozwód. Wzajemna niechęć, obawa o przyszłość i rzecz najbardziej przyziemna, ale również niezwykle istotna – pieniądze, powodują, że sprawy o podział majątku zazwyczaj są dużo trudniejsze do szybkiego zakończenia, niż rozwody. Pomoc adwokata wydaje się w tej sytuacji nieodzowna. Zapraszamy do umówienia spotkania w naszej Kancelarii mieszczącej się w Poznaniu, gdzie adwokat Jakub Zbierski oraz nasi doświadczeni prawnicy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania oraz pomogą w przygotowaniu się do sprawy i będą czuwać nad sprawnym i zgodnym z Państwa interesem przebiegiem sprawy o podział majątku.
Obszarem działania Kancelarii jest przede wszystkim Poznań i okolice, jednak w razie potrzeby nasi specjaliści od prawa rodzinnego, w tym w szczególności od takich spraw jak rozwody, alimenty, uregulowanie kontaktów, czy zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej i w dalszej kolejności podział majątku, świadczą także usługi poza siedzibą Kancelarii i uczestniczą w czynnościach w innych miastach na terenie województwa Wielkopolskiego, takich jak Gniezno, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Oborniki, Szamotuły, Śrem, Środa Wielkopolska, Wolsztyn i Września.
Zapraszamy również do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania w sprawach o alimenty.