Kontakt rodzica z dzieckiem stanowi nie tylko jego prawo, ale przede wszystkim obowiązek. Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezwykle istotnym jest, aby czerpało wzorce zarówno od ojca, jak i matki. W prawidłowym modelu rodziny dzieci maja możliwość stałego obcowania z rodzicami i uczenia się od nich podstawowych umiejętności społecznych, Co jednak, gdy dziecko nie ma pełnej rodziny na co dzień? Życie pisze różne scenariusze i coraz częściej zdarza się, że dzieci wychowywane są przez tylko jednego z rodziców. Pojawia się wtedy problem uregulowania kontaktów drugiego rodzica. Zdarzają się sytuacje, kiedy byli partnerzy dochodzą do porozumienia i wypracowują tzw. porozumienie rodzicielskie, czy to spisując je w formie umowy, czy tez nieformalnie ustalając zakres spotkań drugiego rodzica z dziećmi. Częściej jednak uregulowanie kontaktów stanowi problem niemożliwy do rozstrzygnięcia bez pomocy sądu. Powody ku temu mogą być różne: ojciec ułożył sobie życie i założył nową rodzinę, albo matka nie chce, żeby były partner, który jest nieodpowiedzialny i nie potrafi nawet zmienić pieluchy, zajmował się sam maluchem bez jej nadzoru, a on z kolei nie chce, żeby patrzono mu na ręce, kiedy zajmuje się dziećmi.
W każdej z tych spraw należy mieć na względzie przede wszystkim dobro małoletnich dzieci. O ile bowiem spór toczy się między rodzicami, cierpią na tym zazwyczaj ich pociechy. Jednocześnie każda z tych spraw jest inna i inne są cele, jakie chcemy w nich osiągnąć. Czasem najlepszym rozwiązaniem będzie wypracowanie porozumienia rodzicielskiego, kiedy indziej koniecznym będzie ograniczenie kontaktów z dziećmi rodzica, który np. nadużywa alkoholu, albo zdarzają mu się wybuchy agresji. Często też kontakty ojców z małymi dziećmi, które w początkowym okresie rozwoju zdecydowanie bardziej potrzebują matki, ustalane są w bardzo ograniczonym zakresie i koniecznym jest ich rozszerzenie, w późniejszych latach.
Nie można również zapominać, że częstotliwość kontaktów może mieć wpływ na wysokość alimentów. Im częściej dziecko spotyka się z drugim rodzicem, tym więcej środków winien on przeznaczać na jego utrzymanie w trakcie bezpośredniej opieki nad małoletnim, a mniej przekazywać bezpośredniemu opiekunowi. Kontakty z dziećmi to tez nie tylko ilość, ale też miejsce ich odbywania, kiedy rodzice mieszkają w różnych miejscowościach, pojawia się problem, czy dzieci powinny jeździć do drugiego rodzica, czy kontakty powinny odbywać się w ich domu rodzinnym lub poza nim, ale w miejscowości, w której ten się znajduje,
Złożoność i wzajemna zależność spraw związanych z dziećmi, a zarazem ich delikatna materia uzasadniają skorzystanie przy ich prowadzeniu z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Doświadczony adwokat doradzi Państwu, jakie rozwiązanie będzie w danym przypadku najlepsze zarówno dla rodzica, jak i dla dzieci, pomoże przy zredagowaniu wniosków i przygotowaniu się do postępowania oraz będzie czuwał nad jego niezakłóconym przebiegiem. Pomoże uzyskać zamierzone cele jednocześnie dbając, aby nie ucierpiało na tym dobro Państwa pociech.
Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o uregulowanie kontaktów i służy Państwu pomocą zarówno w postępowaniach sądowych, mediacjach, jak i przy wypracowaniu pozasądowych porozumień rodzicielskich.
Obszarem działania Kancelarii jest przede wszystkim Poznań i okolice, jednak w razie potrzeby nasi specjaliści od prawa rodzinnego, w tym w szczególności od takich spraw jak rozwody, alimenty, uregulowanie kontaktów, czy zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej i w dalszej kolejności podział majątku, świadczą także usługi poza siedzibą Kancelarii i uczestniczą w czynnościach w innych miastach na terenie województwa Wielkopolskiego, takich jak Gniezno, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Oborniki, Szamotuły, Śrem, Środa Wielkopolska, Wolsztyn i Września.
Zapraszamy również do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania w sprawach o uregulowanie kontaktów.